LYS için son viraj ve öneriler

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

YGS sınavı sona erdi ve artık LYS içinde son viraja girildi. Adaylar LYS’ye kısa bir süre kala neler yapmalı? Sınav Eğitimi Platformu’nun sınava girecek adaylara önerilerini sizler için derledik.

LYS sınavı için sayılı gün kaldı. Peki öğrenciler iyi bir üniversiteye ve bölüme yerleşmek için bu son virajda neler yapmalı? Nelere dikkat etmeliler. Bugün ki yazımızda siz değerli öğrencilerimiz için bu sorunun cevabını inceleyeceğiz.

YGS ve LYS uzun bir süreç. Liseden itibaren öğrenciler büyük emekler harcayarak maratonun sonuna yaklaştılar. İşte asıl mesele de tam burada başlıyor. Çoğu öğrenci son virajda sendeliyor, gevşiyor ve yarıştan kopuyor. Son viraj dememizin nedeni de bitiş çizgisine gelmeden çoğu aday bu virajda yarışmadan kopuyor. Baharın ve sıcakların gelmesi, yorgunluk, bitkinlik gibi sebepler bitiş çizgisine az bir zaman kala adayların çoğunu yarışmanın dışına itiyor. Bu son virajı da başarı ile geçen kişiler sınavda istediklerine ulaşıyor.

Son virajda yarışa veda etmemek için neler yapılmalı?

Uzmanlar son düzlükte adayların %60’ına yakınının tempoyu düşürdüğünü veya rehavete kapıldığını belirtiyor. Bu sebeple öğrencilerin LYS’ye az bir zaman kala varsa eksik oldukları konuları belirlemeleri ve eksik konularını bitirmeleri, bol bol soru çözmeleri gerekiyor. Özellikle çıkmış sorular çözülürse sınavın mantığını anlamış olabilirsiniz. ÖSYM hangi sorulara ağırlık veriyor veya ÖSYM tarafından sorulan soru tiplerini görme şansını yakalarsınız.

Kitap okumayı eksik etmeyin

Çoğu öğrenci YGS için vaktin yetmediğinden şikayet ediyordu. LYS ilk sınava göre biraz daha farklı. Bu sınavda adaylar zaman konusunda fazla sıkıntı yaşamasalar da yinede okuduğunu anlama ve hız önemli bir etken olacak.

Unutmayın son günlerdeki gayret geleceğiniz için büyük umutların habercisi olacak. Sonrasında uzun bir tatil ile nefes alma şansı yakalayacaksınız. Motivasyonunuzu düşürmeyin ve inancınızı hiç bir zaman kaybetmeyin.

Ha gayret son bir viraj kaldı..

Bu yazı 327 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Eyüp dedi ki:

    LYS sınavına iyi hazırlandım. Inşallah diğeri gibi olmaz da istediğim bölüme yerlesirim.

Bir yorum bırak