Sınav Kaygısını Azaltma Yöntemleri 

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sınavlara girecek çoğu öğrenci sınav öncesi veya sınav anında yaşadığı kaygı ve endişe nedeniyle başarılı olamıyor.

Kaygı ve endişe psikolojik olarak kişilerin bir şeyi başaramayacaklarına kendilerini inandırmaları olarak kendisini gösteriyor. 

  • Bu sınavda düşük not alacağım.
  • Bu sınavı geçemeyeceğim.
  • Bu sınavda başarılı olamayacağım.
  • Ne kadar çalışsam da başaramayacağım. (Öğrenilmiş çaresizlik)
  • Çalıştığım herşeyi sınav anında unutacağım.

Yukarıda söylenen bütün cümleler başarılı olamayacağına inanmış bir bireyin aşina olduğu söylemlerdir.

Anksiyete olarak bilinen ileri derecede ki endişe ve kaygı seviyeleri insanı bedensel ve psikolojik olarak etkiler. Böyle durumlarda öğrencilerin Rehberlik servisi veya psikolojik destek almalarını tavsiye ediyoruz. Fakat normal seviyede bulunan endişeler için bazı basit başa çıkma yöntemleri bulunmaktadır.

1- Gevşeme: Kimse kaygı veya endişe nedeniyle ölmez. Kalp atışlarında hızlanma, terleme gibi ani reaksiyonlar görülse bile bunlar geçici durumlardır. Böyle anlarda kişinin sakin olup gevşemesi gerekir. Derin bir kaç nefes alın ve bu durumun biraz sonra sona ereceğine inanın.

B- Dikkati Başka yöne Çekme: Kısa bir süreliğine bile olsa odak noktanızı değiştirin. Sınavı veya sonuçlarını bir kenara bırakın.

C- Can sıkan düşünceleri kontrol edin: Sınav anında başaramayacağım korkusu sizi etkisi altına alır. “Kötü bir şey olacaktır ve her şey tersine dönecektir.” Bu düşünce kaygınız neticesinde ortaya çıkar. Bu düşünceyi tersi yönde yeniden oluşturun. 

“Çalıştım ve başaracağım.” demeyi tercih edin.

Bu durumun psikolojik ve anlık bir durum olduğunu bilmek sizi biraz rahatlatacaktır. Unutmayın, sınava giren tek kişi siz değilsiniz. Yine unutmamanız gereken bir diğer konu, daha önce de birçok sınava girdiniz ve başarılı oldunuz. En önemli mesele ise “hiç bir sınav ve bu sınavın sonucu sizin için hayatın sonu anlamına gelmemeli” Her halükarda hayat devam ediyor olacak. Bu şekilde düşüneceğiniz bazı telkinler kısa süreli neticeler verecektir.

NOT: Eğer kaygı seviyeniz üstesinden gelemeyeceğiniz seviyedeyse rehberlik servisinizle irtibata geçin.

Bu yazı 291 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak