EBA İLE İLGİLİ HER ŞEY

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) hem öğrenciler için hem de öğretmenler için büyük kolaylar sağladı. Bugün ki makalemizin konusu bu ağ üzerinde yapılabilecek her şey.

Gelişen teknoloji ile eğitimde de yenilikleri yakalamak büyük bir mecburiyet halini almıştı. Bakanlık bu konuda Fatih projesi ve EBA gibi projelerle büyük bir başlangıcın ilk adımını atmış oldu. EBA diye bilinen sistem nedir? Ne işe yarar?

Eğitim Bilişim ağı olarak bilinen EBA, öğretmenler ve öğrenciler arasında internet tabanlı bir bağ kurmaya yarayan platformun adıdır. Bu ağ sayesinde öğretmenler istedikleri dökümanı sisteme yükleyebilir ve sisteme diğer öğretmenler tarafından yüklenen bütün içerikleri de indirebilir. Aynı şekilde öğrenciler de sisteme yüklenmiş olan kazanım testleri, konu anlatım videoları ve aklınıza gelebilecek bütün verilere bir tuş ile ulaşabilir.

Bu sistem sayesinde;

  • Farklı ve geniş bir arşive ulaşma imkanı sağlanmış oldu.
  • Eğitim ve teknolojinin birlikte kullanılmasının önü açıldı.
  • İhtiyaçların karşılanabileceği sonsuz bir arşiv oluşturuldu. (Günden güne gelişen)
  • Öğrencinin öğrenme stiline karşılık gelebilecek etkinliklere ulaşma imkanı sağlandı. (Görsel, işitsel, sosyal, bireysel vb.)
  • Bütün eğitim kadrolarının sosyal bir ağ sayesinde bir araya gelmesinin önü açıldı.
  • Türkiye genelinde uygulanabilecek kavrama testlerine ulaşım imkanı sağlandı.
  • Konu anlatım videoları sayesinde evde bireysel çalışmanın önü açıldı.

EBA yeni kurulan bir sistem olmasına rağmen çok rağbet gördü ve hem öğretmenler tarafından hem de öğrenciler tarafından övgü kazandı. İlerleyen zamanlarda daha geniş ve zengin bir arşive sahip olabiliriz. Bu sayede eğitimdeki fırsat eşitsizliklerinin de önüne geçilmiş oldu. Fatih Projesinin hayata geçirildiği bütün okullarda etkin bir EBA kullanımı da sağlanırsa, çocukların otokontrol gelişimleri sağlanır ve eğitimde kaliteye daha çabuk bir şekilde ulaşılabilir.

EBA’ya nasıl girilir?

1- Öğrenciler EBA şifrelerini öğretmenlerinden almak zorundadır.

2- EBA’ya girmek için tıklayınız.

3- Sitenin sağ üst köşesinde bulunan “Giriş” sekmesine tıklanır.

4- Açılan bölümde “Kullanıcı Adı” kısmına öğrencinin TC kimlik numarası; “Şifre” yerine  de EBA şifresi yazılarak “Giriş” butonuna tıklanır.

NOT: Eğer sağ üst köşede öğrenci bilgileri yazıyorsa başarılı bir şekilde sisteme girmiş olduğunuz anlaşılır.

EBA şifremi unuttum (Öğretmen)

Eğer şifreyi unutan kişi öğretmen ise aşağıdaki linke tıklayarak yeni şifrenizi alabilirsiniz. Bir diğer yol ise yine okul idaresinin yardımıyla şifreyi almaktır. MEBBİS yönetici modülünden giriş yaparak yeni şifre alınabilir. e-kurs EBA sisteminden kayıtlı mail adresiniz aracılığı ile yeni şifrenizi alabilirsiniz. Ayrıca e-kurs eba sitesi vasıtasıyla öğretmenler Kurs kayıtlarını, DYK kayıtlarını da gerçekleştirebilirler.

EBA ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

EBA şifresini unuttum (Öğrenci)

EBA şifresi ile öğrenci sisteme giriş yapıp e-kurs’lara online olarak katılabilir. Aynı zamanda öğrenciler bu sistem yardımıyla kazanım testlerine, konu anlatımlarına, ders videolarına, çalışma ve etkinlik kağıtlarına ulaşabilirler.

EBA şifresini unutan öğrenciler ne yapacaklar? Kaybedilen şifre gayet basit bir şekilde tekrar alınabilir. Yapmanız gereken tek şey öğretmeninizin yanına gidip ona durumu izah etmek. Öğretmeninizden alacağınız şifreyle tekrar giriş yapabilirsiniz. Şifreyi unutmamak için unutmayacağınız bir şifre koymanızı ve bu şifreyi de anne-babanızla paylaşmanızı tavsiye ediyoruz.

EBA üzerinden TEOG sorularına bakabilirsiniz.

MEB TEOG sınav sorularını bu ağ üzerinden yayınlıyor. Geçmiş yıllara ait TEOG (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İngilizce) sorularına EBA üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

2017 TEOG SORU VE CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu yazı 246 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir