Türkiye ile Finlandiya Eğitim Sistemindeki Temel 10 Fark

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Türkiye’de leblebi denince akla Çorum, çay denince de Rize gelir. Dünya’da ise eğitim denince akla ilk gelen ülke Finlandiya’dır. Bugünkü makalemizde sizler için Türkiye ile Finlandiya eğitim sistemleri arasındaki en temel 10 farkı inceledik. 

Fin eğitim sisteminin çok başarılı olduğunu hemen hemen herkes duymuştur. Peki bunun nedeni nedir? Finlilerin daha zeki olması mı? Hazineden en büyük payı eğitimin alması mı?

Kim ne derse desin Finlandiya Eğitim sistemi kalitesini PISA sınavlarındaki üstün başarısı ile ispatlamış durumda. Dünyanın önde gelen ülkeleri bile eğitim sistemleri ile ilgili bir karar alacakları zaman dönüp bir Finlandiya’ya bakma ihtiyacı duyuyor. Gelin bunun sebeplerini hep beraber öğrenelim.

Türkiye ile Finlandiya Eğitim Sistemi arasındaki en temel 10 fark 

1- Okula başlama yaşı: 7

Finlandiya’da okula başlama Türkiye’nin aksine yüksek. Türkiye’de 36-48 ay okul öncesi eğitim için 48-66 ayda anaokulu için başlama yaşları ve hala tartışmaları sürüyor. Bizde okul öncesi mecburi olsun mu tartışmaları devam ederken Filandiya okula başlama yaşını 7 olarak belirlemiş. Nedeni ise çok basit, çocuklar ilk önce ailesiyle ve çevresiyle oyun oynasın ve oyuna doysun.

2- Öğretmenler Tıp Eğitimine denk bir eğitim alıyor

Finlandiya’da eğitim fakülteleri ortalama 5-6 yıllık bir eğitim veriyor. Diğer ülkelerin aksine öğretmenlik prestijli ve yüksek maaşlı bir meslek.

3- Basit ve değişken bir müfredat

Fin Eğitim sisteminde müfredat öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda basit bir çerçevede ele alınıyor. Yerel yönetimler bölgesel şartlara uygun bir müfredatı uyguluyor. Bizdeki gibi Ankara’nın en prestijli okullarında uygulanan pilot uygulamalar Hakkari’nin bir köy okulunda uygulanmıyor.

4- İlk altı yılda öğrencilere not verilmiyor.

Öğrencilere 8. sınıfa kadar not verme gibi  bir zorunluluk yok ve standart bir sınav sistemi altında ezilmiyorlar. Sadece 16 yaşına geldikleri zaman ülke genelinde yapılan bir sınava tabi tutuluyorlar.

5- Öğretmenler yaklaşık olarak 4 saat ders veriyor

Buna ek olarak 2 saat eğitimdeki kaliteyi yükseltmek için öğretmen eğitimlerine ayırıyorlar. Öğretmenlerin üzerinde devletin bir denetim mekanizması bulunmuyor. Öğretmenler de bu özgürlüğü araştırma yapmak ve kendini geliştirmek için kullanıyor. İlkokul öğrencileri okul dışında yaklaşık 1 saat 15 dakika tenefüs ve öğlen arasına sahip.

6- Öğretmenliğin hakkını veriyorlar

Finlandiya kültüründe öğretmen yüksek bir prestije sahip ve medeniyete açılan köprü olarak görülüyor. En az master düzeyinde eğitim alan öğretmenlerin işten atılma korkuları ve performans ölçümü bulunmuyor. Başarılı-başarısız öğretmen kavramı bulunmuyor, eksikliği bulunan öğretmenlerin yeni programlarla kendilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

7- Finlandiya’da ödev yok!

Evet yanlış duymadınız. Ülkede genel olarak ödev diye bir kavram bulunmuyor. Öğretmenlere bunun nedenini sorduğunuz zaman öğrenmenin yeri okuldur diyorlar. Okul dışında sosyal hayatlarına, oyuna ve diğer aktivitelere zaman ayırlamarını destekliyorlar. Eğer sınıfta başarıyı yakalayamayan bir öğrenci olursa öğretmen hemen bunu fark ediyor ve öğrencinin ilgi ve isteklerine yada bireysel ihtiyaçlarına göre öğrenme programı yeniden düzenleniyor. Bunu gerçekleştirebilmeleri için sadece başarılı olmanız, zeki olmanız Finlandiya’da öğretmen olmanıza yetmiyor. Zekadan daha önce çocuklara iyi ilişkiler kurabilme, onların seviyesine inebilme ve empati yapabilme gibi beceriler göz önünde bulunduruluyor.

8- Spor ve sosyal faaliyetler ders kadar önemli

Spora çok önem veriyorlar. Başarılı oldukları spor dalı yok, başarılı sporcuları da. Çünkü onların kültüründe çocuklar rekabet ve üstünlük kurma sistemine göre yetiştirilmiyor.

9- Özel okul kavramı yok ve eğitimdeki fırsat eşitsizliğine son vermişler

Devlet bir öğrencinin bütün eğitim masraflarını karşılıyor. Az önce bahsettiğim gibi Fin kültüründe rekabetten ziyade dayanışma hakim. Bu yüzden okullar arasında veya bölgeler arasında öyle gözle görülür bir fark yok. Bir okulun diğerine göre ayrıcalığı da yok. Öğrenciler zeka düzeyleri ne olursa olsun aynı sınıftalar. Eğitim; herkesin eşit imkanlardan yararlanmasına eş değer bir kavram.

10- Sonuç itibari ile Finlandiya Eğitim sistemi özerk bir yapıya sahip ve bölgesel şartlara uygun; öğrenciye göre müfredat belirleme yetkisi öğretmenlere verilmiş. Eğitim sistemine ayrılan bütçenin çoğunluğu sınıflara ayrılıyor. Öğrenmek ve öğretmen onlar için bir hayat tarzı haline gelmiş. Araştıran, sorgulayan ve düşünen bireyler yetiştirmeyi misyon edinen öğretmenlere çok şey borçlular. 

Uluslararası platformlardaki başarıları sonuna kadar hak ediyorlar ve bunu nihai amaç olarak görmüyorlar, verilen eğitimin bir yansıması olarak görüyorlar.

BONUS

Bu yazı 270 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak