2017 KPSS Mülakat Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2017 KPSS mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 yılında gerçekleşen KPSS sınavının ardından MEB ilk adımda 15 bin öğretmeni, ek atama ile de 5 bin kişiyi daha atadı. Mart ayında ön başvuruların alınmasının ardından Mayıs ayında gerçekleşen mülakatlarla birlikte 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen daha görevlerine başlayacak. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz  zamanında farklı bir uygulamaya geçilmişti. Artık öğretmenlerin KPSS sınavındaki başarılarına veya sıralamalarına göre değil girdikleri mülakat sınavının puanlarına göre atamaları gerçekleşecek.Mart ayında ön başvuru yapan adaylar Mayıs ayı itibari ile bazı illerde mülakatlara girmeye başladılar.

Adayların sınavlara nerede gireceği 27 Mart’ta 2017 tarihinde ilan edilmişti.

ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi) bulunmayan alanlarda KPSS P10 sözlü mülakat tarihleri, 03.04.2017-07.04.2017 olarak belirtildi.

ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi) testi gereken alanlarda KpssP121 sözlü mülakat tarihleri ise; 24.04.2017 ile 13.05.2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mülakata kimler çağrılacak?

Sınavın ardından her bölüme ayrılan kontenjanın 3 katı mülakata başvurmaya hak kazanacak. Örneğin MEB Türkçe öğretmenliği için 1.000 kontenjan ayırırsa, 3.000 Türkçe öğretmeni mülakata (sözlü  sınav) çağrılacak ve içlerinden en yüksek puanı alan bin kişi göreve başlayacak.

Hangi Branşlarda Alım yapılacak?

Her zaman olduğu gibi sınıf öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliğinde alım fazla. Aşağıdaki listede en yüksek alımların gerçekleştiği bölümleri görebilirsiniz.

1- Sınıf Öğretmenliği :3570
2- İngilizce Öğretmenliği: 2193
3- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 2143
4- İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 1835
5- Okul  Öncesi Öğretmenliği:1720 olarak belirlenmiştir.

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK HAKKINDA MERAK EDİLENLER

1- Alımlar nasıl gerçekleşir?

Eski sisteme göre  KPSS ile atamalar gerçekleşir, TBMM eğitim komisyonundan geçen madde ile KPSS puanı mülakata girmeye hak kazananları belirler. Alımlar sözlü sınavın sonuçlarına göre gerçekleşir. KPSS P121 puanı 75 olan bir ingilizce öğretmeni eğer mülakattan yine 75 alırsa ve diğer aday KPSS puanı 70 olmasına rağmen sözlü sınavdan 85 puan alırsa ikinci aday atanmaya hak kazanır.

2- Sözleşmeli Öğretmenler yazın maaş alırlar mı?

Evet, kadrolu öğretmenler gibi sözleşmeli öğretmenlerde yaz tatilinde maaş alabilirler.

3- Sözleşmeli öğretmenler ile Kadrolu öğretmenlerin maaşları aynı mıdır?

Eğer  kesintileri baz almaz isek neredeyse aynı maaşı alırlar.

4- Ek Ders farkı bulunuyor mu?

Kadrolu öğretmenler yaklaşık  olarak 12 TL civarı bir ek ders alırken, sözleşmeli öğretmenler 9 küsür TL ek ders ücreti alırlar. Bunun sebebi ise kadrolu öğretmenlerin emekli sandığına, sözleşmeli öğretmenlerin SGK’ya bağlı bulunmaları. SGK kesintisi nedeniyle sözleşmelilerin ek dersi düşük yatıyor.

5- İş garantisi var mı?

Kadroluların aksine sözleşmeli öğretmenlerin iş garantisi ortadan kaldırılmıştır. Her yılın son ayı son günü sözleşmeler yenilenir.

6- Sözleşmeli Öğretmen hangi durumlarda tayin isteyebilir?

Sözleşmeli öğretmenliğin ilgili yönetmeliğinde mazaret ile (eş durumu, sağlık) tayin veya görevlendirme hakkı kaldırılmıştır. Sadece üç şekilde görevlendirme alabilirler. İlk olarak bulundukları okulda norm fazlası olması durumunda, ikinci olarak ölüm tehdidi almaları halinde; son olarak da kendi imkanlarıyla hayatını idame ettiremeyen birinci derecen bir yakınlarının olduğunu raporla ispatlayabilirlerse sözleşmeli öğretmenler görevlendirme alabilir.

7- Sözleşmeli öğretmenliğin en büyük sıkıntıları nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenliğin hiç bir şekilde tayin hakkının olmayışı ve ailelerinden uzak kalmaları en büyük sıkıntı gibi görünüyor. Hatta çoğu sözleşmeli öğretmenin istifa ettiğini de biliyorum.

Bir diğer sıkıntı ise bazı okullarda veya Milli Eğitim Müdürlüklerinde sözleşmeli öğretmenlere ikinci sınıf öğretmen muamelesi yapıldığı da bir diğer iddia. MEB bu konuda Milli Eğitim Müdürlüklerine acilen bir yazı göndermeli diye düşünüyorum. Özlük hakları olarak da bazı noksanlıklar mevcut.

8- Sözlü mülakatta adaylar neye göre sınanacak?

Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,

b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,

ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının ne zaman açıklanacağı tam bilinmiyor. Fakat en geç bir ay içerisinde son durumlar netleşecek ve adayların atamaları gerçekleşecek. Göreve ise 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde başlamaları bekleniyor. Güncel bilgileri takip edebilmek için sinavegitimi.com sitesini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı 505 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. KPSS Mağduru dedi ki:

    Mülakat sonuçları aciklansa neye yarar? Mulakat adaletsizliktir!

Bir yorum bırak