21. Yüzyılın yeni trendi e-öğrenme nedir?

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

e-öğrenme nedir? Faydaları, sınırlılıkları ve çeşitleri hakkında kapsamlı bir makale.

Gelişen teknoloji ile beraber okul, kurs, dershane gibi kavramlar eskisi gibi bir etkiye sahip olmuyor. Bu yüzden bugünün ki makalemizin konusu “e-öğrenme nedir, e-öğrenci kimdir?” gibi soruların cevabını arayacağız. 

2050’lerde uçan arabaların icat edileceğini düşünen insan oğlu, 2017 yılında bile hala eski usul eğitim anlayışlarına devam ediyor. Bu yüzden başta ülkemiz olmak üzere küresel anlamda eğitim kalitesinde bir düşüş var. Öğrenci profilleri günden güne daha kötü bir hal alıyor ve öğretmenler bazen yetememe sorunuyla karşı karşıya geliyor. Özellikle internet ve teknoloji denildiği zaman teknolojinin içinde doğan gençler, internet ve teknoloji konusunda dijital göçmen olarak isimlendirilen öğretmenlere yenilikleri öğretebiliyor.

Dijital göçmenlik nedir ve kime Dijital Göçmen denir?

Bir makaleyi okumak için bilgisayar/mobil telefon/tablet gibi araçlar üzerinden pdf formatından okumak yerine çıktısını alıyorsanız üzgünüm ama siz bir dijital göçmensiniz. Yani doğduğu zaman o teknolojinin içerisinde bulunmayan fakat göç etme misali bu yeniliği sonradan edinen kimselere dijital göçmen denir. Dijital yerli ise bu çağın çocukları ve gençleridir (5-25 yaş aralığı) fakat onlarda 15-20 yıla kalmaz çağın gerisinde kaldıkları takdirde dijital göçmen olarak adlandırılacaklardır.

Çağın yeni trendi e-öğrenme ve e-öğrenci kavramları nedir?

Günümüzde insanlar yeni bir şey öğrenmek için okula, kursa, kütüphaneye vb. yerlere gitme zorunluluğu taşımamaktadır. Bir kimse evinde, odasında, hatta internet ve teknoloji imkanlarının bulunduğu bir dağ köyünde bile bilgiye kolayca ulaşabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse bundan 20 yıl evvel bağlama çalmak isteyen bir kimse bu eksikliği gidermek için bilginin bulunduğu ortama gitme mecburiyeti taşıyordu. Müzik kursuna ya da bağlama çalmayı ve öğretmeyi bilen birisinin yanına gitme mecburiyeti çağımızda miadını doldurmuş durumdadır. İsteyen herkes, istediği bir vakitte ve istediği bir yerde istediğini öğrenebilir. Bunun günümüzdeki adına bizler e-öğrenme; bunu gerçekleştiren kişiye de e-öğrenci diyoruz. Fark ettiyseniz 4 kere istemek fiilinden türemiş kelimeler seçtim. İşte e-öğrenme kavramının key word (anahtar kelimesi) bu fiilden geliyor. Çünkü meselenin başlangıç yeri ilk önce bir şeyi öğrenmek istemekten geçiyor.

“Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir.”

e-öğrenme, web tabanlı bir öğrenim modelidir.

“e-öğrenme” kavramının faydaları nelerdir?

Yukarıda ki paragrafta bahsettiğim gibi e-öğrenme istendik zaman-mekan-eylem kombinasyonunda öğrenmek isteyen kişilere ekonomiklik çatısı altında büyük faydalar sağlıyor.

  • Zaman ve mekan kavramlarının kişiye göre ayarlanabilmesi
  • Masrafın azalması
  • Kişiye görelik
  • Modern ve çağdaş bir eğitim anlayışı
  • Etkin katılımın sağlanabilmesi
  • Sonuçların ölçülebilmesi

Zaman ve mekan kısıtlamasının olmaması

 

e-öğrenme kavramı ile birlikte e-öğrenci zamanı ve mekanı kendisi belirleyebilir. Kısıtlı bir zamanda, uzak bir konumda katılım gösterme mecburiyeti yoktur. Bu esneklik bazen sıkıntılar doğursa bile öğrencinin kendi programını yapması ve bilgisayar başında saatlerce oturmadan gerektiği kadar çaba ile öğrenmeyi gerçekleştirebilir.

Masrafın minimize edilmesi

Öğrenci internet bağlantısı ve internete bağlanabileceği bir aygıt yardımıyla dünyadaki bütün kaynaklara, arşivlere, belgelere, dökümanlara, makalelere ulaşabilir. Bu sayede internet + araç masrafı dışında hiç bir masraf bulunmayacaktır. Yine örnek vermek gerekirse bir öğrencinin bağlama + ebru + ingilizce + fransızca + matematik + zumba kurslarına katıldığını düşünelim. Her kursun saatlik masrafının 50 TL olduğunu farz edelim. Günlük 6 saat eğitim için 300 TL masraf yapması gerekecek. Üstelik bu kurslara gidiş geliş masrafını ve bu süre zarfında geçen vakti de hesaba kattığımızda e-öğrenmenin bu çağın teknolojisinde elzem bir gelişim olduğu yadsınamaz.

İnsanlar bir  video platformu (youtube, dailymotion v.b) vasıtasıyla istediği bilgiye sınıf ortamındaki gibi ulaşabilmektedir.

Kişiye Görelik

Bir sınıf hayal edelim içerisinde 40 kişi olan, IQ bakımından farklılıkların bulunduğu, çabuk öğrenen ve geç öğrenen ya da çoklu zeka kuramındaki alt başlıklardan farklı birer tanesine sahip bireylerin bulunduğu büyük ve kalabalık bir sınıf. Bir öğretmenin 1 saat (60 dakika) içerisinde kaç tanesine ulaşabileceğini düşünürsünüz? 40 tanesine de ulaştığını varsayarsak, yüzde kaçında kalıcı bir öğrenmenin gerçekleştiğini savunabiliriz. İşte burada kişiye görelik kavramı karşımıza çıkıyor. e-öğrenme sayesinde bir birey kendi öğrenme hızında, istediği zaman, istediği kadar, istediği şekilde (görsel, işitsel vb.) öğrenmeyi gerçekleştirebilir.

Ayrıca bilgiye sınıf ortamının aksine tekrar ve tekrar ulaşabilmek e-öğrenme’nin bir diğer faydasıdır. Sınıf ortamında utangaç bir öğrenci bir soruyu 2. kez sormaya çekinebilir veya anlamadığı bir konunun tekrar anlatılmasına olanak bulunamayabilir. Bu model bu sorunun da çözümüne imkan sağlamıştır.

E-Öğrenme Çeşitleri 

İki çeşit e-öğrenme modelinden bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi eş-zamanlı diğeri ise ayrı zamanlıdır. İkisinin beraber kullanıldığı melez (eklektik) bir sistemden bahsetmekte mümkündür.

Eş zamanlı e-öğrenme adından da anlaşılacağı üzere öğrenen ile öğretenin aynı anda sanal bir ortamda bir araya gelmesidir. Bu modelde çift yönlü bir iletişim sağlanabilir.

Ayrı zamanlı e-öğrenme modelinde ise kaynaklar öğrenen kimsenin erişimine sunulur ve e-öğrenci istediği zaman erişerek bilgiyi edinebilir.

Bu model yaşam boyu öğrenmeye imkan tanır. Bir birey 80 yaşında bile olsa istediği bilgiye herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmadan ulaşabilir. Ayrıca bu model eğitimdeki fırsat eşitliği gibi bir sorununda ortadan kaldırılmasına fırsat tanır.

E-öğrenme kavramı Uzaktan Eğitimin (kaset, TV vb.) ilk başlardaki etkinliğine çağ atlatan ve gittikçe gelişen sistemin adıdır. Bu konuda ulaşabileceğiniz e-öğrenme platformlarını daha sonra yayınlayacağımız makalelerimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bünyesinde, Üniversitelerin uzaktan eğitim mecralarında, bazı kurum, kuruluş ve şirketlerin online akademilerinde ve çoğu sosyal medya platformunda bu tarz e-öğrenme modellerine ulaşabilirsiniz. AÖF e-öğrenme, EBA, Vitamin, vb. platformlar bunların en modern örneklerini oluşturur.

Bu eğitim modeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için e-öğrenme kategorisine eklenecek yeni makalelerimizi takip etmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bu sayfayı sosyal paylaşım platformlarında paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına imkan tanıyabilirsiniz.

” İnternet; sınırların, engellerin, bayrakların ve ülkelerin bulunmadığı, taşıdığınız tek pasaport olduğu bir dünyaya giden yol olmalı.” Carlos Santana

Bu yazı 389 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Can dedi ki:

    e-öğrenme yi okulda ödev olarak vermişlerdi. Detaylı bilgi için tşk.

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir