Okul Öncesi Yüksek Lisans Programları ve ALES

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bugünkü yazımızda okul öncesi bölümü mezunları için Yüksek lisans programları, ales ve tercih edebileceği program türleri hakkında kısa bir paylaşımda bulunacağım. 

Bilindiği üzere lisans programlarını bitirdikten sonra yüksek lisansa başvuru yapma şansımız var. Peki okul öncesi öğretmenliğini bitirenler hangi programlara yerleşebilirler?

  • Eğitim bilimleri enstitüsüne bağlı programlar ve bunun yanı sıra sosyal bilimler enstitüsüne bağlı bazı bölümlere yerleşebilirsiniz.

ALES şartı var mı?

  • Bütün yüksek lisans programları gibi okul öncesi mezunlarının da ALES’den iyi bir puan almaları gerekiyor. Bunun yanı sıra diploma notunuz da önemli bir etken.

Yüksek Lisans programı kaç yıl sürüyor?

  • Üniversiteden üniversiteye farklılık gösterse de çoğunlukla 2 yıl sürüyor. Eğer branş dışı bir programa başlarsanız Bilimsel Hazırlık (Hazırlık Sınıfı) ile beraber toplamda 3 yıl sürebilir. (Bir yıl bilimsel hazırlık, bir yıl normal ders yılı, son olarak da tez yılı.)

Yüksek Lisansı uzatma durumu var mı?

  • Branş dışı bir programda bile okusanız hazırlık yılı haricinde 3 yıl içerisinde programı bitirmeniz gerekiyor. Boğaziçi gibi bazı üniversiteler bu hakkı tanımıyor. Hiç bir suretle programı uzatma şansınız yok. O yıl kaldığınız takdirde ilişkiniz kesiliyor.

Başka neler gerekebilir?

  • Bazı bölümlere yerleşebilmek için ALES, Diploma Notu ve mülakata ek olarak YDS puanı da gerekebiliyor.

Genel anlamıyla tercih edilen ise Eğitim Bilimleri üzerine bir programa yerleşip üniversite de okutman olarak görev almaktır. Yüksek lisansa başvuru şartları üniversiteden üniversiteye ve programdan programa değişiklik gösterebilir. Fakat kesin olarak bilinen bir gerçek var ki genel not ortalamanızın 4.00 üzerinden en az 2.50 olmasıdır. Notunuz ne kadar yüksek olursa programa başlama şansınız o kadar artar.

 

Tezli ve tezsiz programlar için bölümün bulunduğu üniversitenin resmi sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Örneğin;

1- Bahçeşehir Üniversitesi 

Programın İsmi: Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programı

Programın İçeriği: Türkçe (Tezli veya Tezsiz)

Program Koordinatörü: Prof. Dr. Türkinaz ATABEK AŞTI

Başvuru Koşulları: Psikoloji, Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik, Okul öncesi öğretmenliği ve  ilgili diğer lisans programların birisinden veya Tıp Fakültesinden mezun olmak.

2- DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Programın Adı: AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIĞI

(TEZSİZ YÜKSEK LİSANS)

3- ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Programın adı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı

(Tezsiz Yüksek Lisans II. Öğretim)

Bu yazı 817 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak