Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınav Tarihi Ne Zaman?

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2017 yılında gerçekleşecek olan Devlet Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı ne zaman? Başvuru şartları neler? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Bugünkü yazımızda sizler için Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) olarak bilinen sınavın 2017 tarihinin yanı sıra “Bu sınav nedir, ne zaman yapılır ve başvuru şartları nedir?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz. 

 

PYBS yani Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavı Milli Eğitim bakanlığı tarafından her yıl yapılan ve maddi durumu kötü olan öğrencilere yardım amacı güden kolay bir sınavdır. Bu sınavın ilk şartı maddi sıkıntı çeken bir aileye mensup olmaktır. Zaten başvuru yaparken velilerin aylık veya yıllık bazlı gelirlerini sorarlar. Maddi durum sıkıntısı çekenler dışında yalnızca öğretmen ve gazi çocuklarına bir ayrıcalık tanınmıştır.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına  girmenin şartları nelerdir?

  • İlk şart 18 yaşından küçük olmaktır.
  • Bir diğeri ise yukarıda da belirttiğimiz üzere maddi sıkıntı çeken bir aileye mensup olmaktır. (Öğretmen ve Gazi yakınları hariç)
  • Bu sınava 5. sınıftan lise sona kadar herkes girebilir.
  • 8. sınıflar için SBS sınavı geçerlidir. Diğer 5,6,7,9,10,11. sınıflar için özel bir sınav hazırlanır. Bahsi geçen sınav genel bir sınav değildir ve güncel bilgileri test eder. Yani 5. sınıf öğrencisi müfredatındaki derslerden ve konulardan sorumlu tutulur.

PYBS HAKKINDA BİLGİLER

Bu sınav devletin MEB kanalıyla hazırladığı basit bir sınavdır. Bu sınav bilgiden ziyade yorum gücünü ölçer ve öğrenci kaçıncı sınıftaysa o senenin müfredatına ve konu dağılımına göre  hazırlanır. Bu sınav kolay olduğu için çok fazla öğrenciye verilmektedir.

MEB BURSLULUK BAŞVURU TARİHİ ve SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

20 Mart’ta başlayıp 14 Nisan 2017’de sona eren Bursluluk sınavı başvurularına ortaokul ve lise öğrencileri katılabilecek.

 

Veliler veya öğrenciler Bursluluk sınavı giriş kartını 29 Mayıs 2017 Tarihi itibariyle e-okul üzerinden ve okul müdürlüklerince mühürlenip imzalanıp alınabilir.

Bursluluk sınav tarihi ise 10 Haziran 2017 olarak açıklandı. Saat 14:00’da başlayacak sınav 120 dakika sürecek ve öğrencilere müfredatlarıyla ilgili 100 soru (4 şıklı)  sorulacak.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bursluluk sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusuna ise MEB kaynakları 18 Temmuz 2017 tarihini gösterdi.

NOT: Açık öğretim liselerinden hiç bir öğrenci bu sınava katılamazlar.

sinavegitimi.com

 

 

Bu yazı 415 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir