Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu Bekliyor

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sözleşmeli olarak atanan öğretmene eş durumu, aile birliği, yolluk ve kadro müjdesi bekleniyor.

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarının bundan sonra Sözleşmeli olarak gerçekleşeceğini duyurmuştu ve ilk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleşti. Atanan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu sıkıntıları hala giderilemedi. 

 

2016 yılının Ekim ayı gibi yaklaşık olarak 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bu atmaya ek olarak daha sonra 5 bin ek atama kararı alındı ve atamalar gerçekleşti. Atanan öğretmenler yazılarının Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmesine rağmen hala göreve başlayamadı ve ne zaman görev başı yapacakları ise hala kesinlik kazanmadı.

Bakan İsmet Yılmaz döneminde uygulamaya konan sözleşmeli öğretmenliğin sıkıntıları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Bakanın açıklamalarına göre sözleşmeli öğretmenliğin uygulanmasının en büyük nedeni olarak “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde öğretmen tutabilmek” olarak belirtilmişti. Bu kapsamla 4+2’lik çakılı modelin bu sıkıntıyı gidermesi amaçlanıyordu. Bir Sözleşmeli öğretmen atandığı kurumdan 6 yılın sonunda tayin isteyebilecek. 4 yılın sonunda ise il içinde tayin hakkı doğacak.

 

Sözleşmeli öğretmen olarak atanan evli çiftler için MEB “Eş durumunda kadrolu öğretmen Sözleşmeli öğretmene tabidir.” diyerek sorunu çözme yoluna gitti. Örnek vermek gerekirse kadrolu öğretmen olarak Mersin’de görev yapan bir kişi, Mardin’e atanan sözleşmeli öğretmen eşinin yanına eş durumu isteyebilecek.

Mayıs ayında mülakata girecek adaylardan ise 20.000 atama daha gerçekleşecek fakat mağduriyetler hala giderilememiş olacak.

Sözleşmeli Öğretmenler Hangi durumlarda Tayin/Görevlendirme Hakkına Sahip olacak?

Bakan Yılmaz, doğuda bir yıl görev yapan öğretmenlerin hemen tayin istemesini engellemek için bu sisteme geçtiklerini belirtti. Peki bahsi geçen öğretmenler hangi durumlarda tayin veya görevlendirme hakkına sahip olabilecekler?

1- Bakmakla yükümlü oldukları ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan birisine bakmak için tam teşekküllü bir hastaneden alınan bir rapor ile görevlendirme alabilecekler.

2- Ölüm tehdidi veya saldırıya maruz kalan öğretmenler bu durumu polis/mahkeme/hastane raporları ile bu durumu belgelendirdikleri takdirde istedikleri yere geçebilecekler.

3- Kadrosunun bulunduğu okulun kapanması halinde sözleşmeli öğretmene tayin hakkı doğacak.

4- Kadrosunun bulunduğu okulda norm fazlası olduğu takdirde başka bir okula görevlendirme ile gidecekler. Bu durumda ilk önce öğretmenin isteği baz alınacak. (Aldığımız duyumlara göre il/ilçe mem’ler görev yaptıkları il sınırlarında görevlendirme yapıyor.)

NOT: Sözleşmeli öğretmenin istediği kurumlara tayini veya görevlendirilmesi yapılamadığı takdirde Milli Eğitim tarafından belirlenen yere ataması gerçekleşecek. Örneğin bu süreçte öğretmen 40 tane kurumu seçti ve bu kurumlara yerleşemedi. O zaman MEB tıpkı 41. tercih misali bahsi geçen öğretmeni istediği bir yere tayin edecek. Eğer sözleşmeli öğretmen tayininin çıktığı yeri kabul etmezse sözleşme iptal edilecek.)

EŞİ ÖZELDE, FARKLI BİR KURUM VEYA KURULUŞTA GÖREV YAPIYORSA

Son haberlere bakılırsa artık Kaymakam bile sözleşmeli öğretmene tabi olacak. Özelde çalışan, TSK mensubu veya diğer kurum ve kuruluşlarda çalışan herkes tayinini sözleşmeli öğretmenin yanına istemek zorunda.

Eşi sözleşmeli öğretmen olarak Van’ın Çaldıran ilçesinin bir köyünde çalışıyorsa ne olacak? X firmasında çalışan kişinin o köyde/ilçede/bölgede X firmasının bir şubesinin bulunamaması durumu sıkıntı yaratacak. Milli Eğitim bu durumda Özelde çalışan kimsenin istifa etmesini bekliyor gibi duruyor ya da 6 yıllık bir ayrılığın sonunda eşler bir araya gelebilecek.

İki Sözleşmeli Öğretmen Evlenirse Ne olacak?

İki Sözleşmeli Öğretmenin aile birliği mağduriyeti nasıl giderilecek?

Sözleşmeli Öğretmenlik yönetmeliğini okuduğunuz takdirde şunu göreceksiniz ki iki sözleşmeli öğretmenin evlenmesi ile ilgili hiç bir alternatif düşünülmemiş. Eşi özelde,TSK’da, MEB’de kadrolu olarak çalışan herkes için bir şeyler düşünülmüş fakat iki sözleşmeli çift için herhangi bir madde bulunmuyor. Aynı ilde görev yapanlar 4 yılın ardından, farklı illerde görev yapanlar ise 6 yılın ardından bir araya gelebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı bu mağduriyetleri gidermek için çalışmalara başladı. En son gelişme FOX TV’de yayınlanan çalar saat programında gerçekleşti. Sunucu İlker Karagöz’ün “Evli iki sözleşmeli öğretmenin durumu ne olacak?” sorusunu İsmet YILMAZ cevapladı.

Bu önemli bir sorun. İki sözleşmeli öğretmen evliler. Biri bir yerde diğeri bir yerde.Bu konuda düzenlememiz yakın. Onları aynı ilde çok yakında buluşturacağız.

Fakat yine unutulmaması gereken bir husus var. Örneğin Erzurum’da görev yapan iki öğretmeni düşünelim. Biri İspir’de diğeri Hınıs’da görev yapan sözleşmeli öğretmen adayları yine unutulmamalı. Sayın Bakan Bey’in söylediği gibi öğretmen çiftimiz zaten aynı ilde görev yapıyorlar. Fakat aynı il sınırlarında bulunmalarına rağmen iki ilçenin arası yaklaşık olarak 289 km ve 3 saat 57 dakika sürüyor. Eş durumunda aranan 50 KM koşulu bu durumda da yine düşünülmeli. İki öğretmen aynı ilde bulunsa bile biri diğerine 50 KM’den fazla ise bu sorunun da giderilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Sözleşmeli ve Kadrolu Öğretmenliğin arasındaki Farklar

Aslında sözleşmeli öğretmenler birçok konuda yakınıyorlar. Çoğu İl ve ilçelerde sözleşmeli öğretmenlere ikinci sınıf öğretmen gözüyle bakılıyor. Ek ders farklı ödeniyor (SSK kesintisi) , bazı illerde sınav görevi çıkmıyor, maaşların ve ek derslerin geç yattığı oluyor.

  • Sözleşmeli olarak görev yapan bir öğretmenin hizmet puanı bulunmuyor. 3. hizmet bölgesinin 6. hizmet alanında görev yapan bir öğretmen 6 yılın sonunda 0 hizmet puanı ile nereye, nasıl tayin isteyecek?
  • Kadroluların aksine sözleşmeli öğretmenlere eş, çocuk ve doğum yardımı yapılmamaktadır.
  • Yine kadroluların aksine tayin durumlarında sözleşmelilere yolluk verilmemektedir.
  • İlk yıl aday ve sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların aynı seminerleri almasına, aynı formları doldurmalarına rağmen asil öğretmenliğe geçişleri hakkında belirsizlik bulunmaktadır. Yönetmelikte 1 yılını dolduran öğretmenlerin (en fazla 2) sınav ve mülakatın ardından asalete geçeceği belirtilirken sözleşmeli öğretmenlerin durumunun 6 yıl mı süreceği belirsizdir.
  • Kadrolu öğretmenlerde kıdem ve kademe bulunurken, 30 yıl görev yapan bir sözleşmeli öğretmenin maaşında bir artış bulunmamaktadır.
  • Milli Eğitim bünyesinde bulunan hiç kimse “Sözleşmeli Öğretmenlik özlük hakları” hakkında bir bilgiye sahip değildir. Yönetmelik ve alınan kararlar ilden ile, ilçeden ilçeye farklılık gösterebilmektedir.
  • Her yılın Aralık ayının son gününde yenilenen sözleşmenin 13. maddesinde, “Personelin sözleşmesi, norm kadronun gerektiği öğretmen temin edildiğinde veya sözleşmeli personel ihtiyacının ortadan kalktığı durumlarda sözleşme feshedilir” diye bir ibare bulunmaktadır. Bu durumda öğretmenlerin bile iş garantisinin olmadığı açık ve nettir.
  • Aynı maddenin başka bir bendinde ise “Eğitim ve öğretimin devam ettiği dönemde aralıksız iki aylık süre zarfında sözleşme ücreti karşılığı ders yükünün doldurulamaması durumunda sözleşmesi feshedilir.” ibaresi bulunmaktadır.

Yukarıdaki farklılıklar gösteriyor ki öğretmenlik gibi prestijli ve kutsal bir mesleğin durumu içler acısıdır. İş garantisi bulunmayan, eşinden-yuvasından-yavrusundan ayrı olan, diğer öğretmenlerden farklı tutularak 2. sınıf bir öğretmen havası verilen SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN’lerden nasıl geleceğin teminatı dediğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize kaliteli bir eğitim vermelerini bekleyebiliriz. Hüseyin Çelik dönemi de dahil olmak üzere toplamda 4 kere bu hataya düşülmüştür. Eski durumlarda öğretmenlik mesleği seçim malzemesi olarak kullanılmış ve herkese kadro verilmiştir. Umarım Milli Eğitim geçmişteki hatalardan bir ders çıkarır.

 

 

Bu yazı 1344 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EŞ DURUMU BEKLİYOR! […]

Bir yorum bırak