Rehberlik Servisi Öğretmenleri yeni yönetmeliğe isyan etti!

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi için gelen yeni yönetmeliğe tepkiler çığ gibi büyüyor.

Son yapılan düzenlemelerle beraber Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri konusunda yeni bir yönetmelikte karar kılındığı ve bu kararın imzalanma aşamasında olduğu rehberlik öğretmenlerini isyan ettirdi. 

Yapılacak olan yönetmeliğin içeriği henüz netleşmese bile duyulan bir kaç duyuma göre Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri konusunda uzman olmayan kişilerin atanmasının önü açılacak. Ayrıca okullarımızda görev yapan rehber öğretmenlerin çalışma saatleri arttırılacak ve nöbet tutma zorunluluğu gelecek. İnternet ve sosyal medya üzerinde bir araya gelen PDR’ciler, ve Öğretmen Sendikaları bu yönetmeliğin geçmesi halinde okullardaki rehberlik anlayışının çok farklı bir boyut kazanacağını belirttiler.

Bu konu hakkında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği başta olmak üzere, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunup bu tasarının geçmesi durumunda sistemde büyük aksamalar ve problemler oluşacağını dile getirdi. Ayrıca sayın Bakan İsmet Yılmaz’ın geç olmadan bu hataya müdahale etmesinin gereğini belirtti.

Ayrıca Rehber Öğretmenleri okuldaki görevleri ile bağdaşmayan ve sorumluluklarının dışına çıkaran bu tasarı yüzünden öğrenci ile Rehber öğretmenler arasındaki ilişkinin zarar göreceğinden duydukları endişeyi dile getiriyorlar. Öğrenci ile Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi arasında kurulan bağın, diğer öğretmenlerin ki gibi sıradanlaşıp; kurulması gereken otorite yüzünden zarar göreceğinden yakınıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığının Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri yönetmeliğine bakacak olursak, fark edilmese bile rehber öğretmenlerin işleri başlarından aşkın ve gözle görülmeyen bir hizmeti öğrencilerimize zaten sunuyorlar.

İlgili yönetmeliği ve mevzuatı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Rehber Öğretmenin görevleri

Yukarıdaki yönetmeliği inceledikten sonra öğretmenlerimizin aslında ne kadar zor ve yoğun bir tempoda çalıştıklarını az çok tahmin edebiliriz. Bu yüzden bizlerde Sınav Eğitimi platformu olarak Rehber öğretmenlerimize getirilecek her türlü angaryanın karşısında duruyoruz.

Bu yazı 440 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak