Derslerde teknolojinin etkin şekilde kullanımı

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Eğitim sürecinde kullanılabilecek teknolojik gelişmeler, programlar ve Web Siteleri hakkında önemli tavsiyeler.

Bütün öğretmenler üniversite yıllarında materyal hazırlama veya eğitim teknolojileri gibi sürece teknolojinin ve çağın gerektirdiği gelişimleri kullanmayı amaçlayan dersler almıştır. Bu altyapı ile öğretmenlerden eğitim sürecinde teknolojinin yardımıyla kalıcılığı arttırmayı ve öğrenme güçlüklerini ortadan kaldırmaları beklenir. 

 

Bu çağın bir gereği olarak teknolojiyi hayatımızın her yerinde görmek mümkün. Çünkü teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Peki biz öğretmenler teknolojiyi ve bu gelişimleri eğitime ne kadar dahil edebiliyoruz?

Fatih Projesi, EBA, Dyned  v.b bütün projeler ve gelişimler Milli Eğitim Bakanlığının eğitim sürecini daha verimli bir hale getirmek için getirdiği yenilikler.

Şunu unutmamak gerekir ki;

İnsanlar, okuduklarının yüzde onunu,
duyduklarının yüzde yirmisini,
gördüklerinin yüzde otuzunu,
hem görüp hem duyduklarının yüzde ellisini,
görüp duyup söylediklerinin yüzde seksenini,
görüp, duyup, söyleyip, dokunduklarının ise yaklaşık olarak yüzde doksanını öğrenirler ve kalıcı hale getirirler.

Tam da bu sebeple eski moda kara tahta/tebeşir veya günümüzde akıllı beyaz tahta ile tahta kalemi faslını bir kenara bırakıp teknolojiye ayak uydurmak öğretmenler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Sadece akıllı tahta kullanımı değil teknolojik, yazılımsal veya web tabanlı gelişimleri/programları mümkün olduğunca fazla kullanmamız gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri eğitime kolaylıkla uygulanabilir. Eğitimde kullanılan Bilgi Teknolojileri sayısı oldukça fazladır ve bunlar dikkatlice ve yerinde kullanılırsa eğitimin etkililiğini artıracaktır. Bilgisayarlara dayalı bir eğitim ortamında, bilgisayarların yerinde ve etkili olarak kullanıldığı durumlarda öğrenme-öğretme sürecinin daha zenginleşeceği bir gerçektir. BİLGİ TEKNOLOjİLERİNİN OKULIARDA KUllANIMI VE ÖGRETMENLERİN ROLÜ
Buket Akkoyunlu* | Hacettepe Universitesi Eğitim Fakültesi Dergisi (1995)

Peki bir öğretmen teknolojiyi nasıl derse entegre edebilir?

Bu sorunun birden çok cevabı var. Tabi ilk olarak şartları ayarlamak gerekiyor. Örneğin köyde görev yapan bir ingilizce öğretmenine skype üzerinden konferans yoluya speaking (konuşma) aktiviteleri yaptırın demek ütopik olabilir. Bu yüzden imkanlar el verdiğince teknolojiyi hayat boyu öğrenme kuramının bir gereği olarak hayata geçirmek ve kullanmak gerekiyor.

Bilgisayar ve teknolojiye uzak bir öğretmenlik gerçekten üzücü bir durum olur. Öğretmen yani bilgiyi öğreten kimse bilgiyi en kısa yoldan, en azami gayretle, en kalıcı hale getirmekle mükellef kişidir benim gözümde. Bu yüzden en basiti bir ppt (power point sunumu) ile dersine görsellik katabilmelidir. Veyahut öğrencilerin facebook, googledocs, google plus + gibi veya diğer web siteleri/sosyal medya siteleri yardımıyla öğrencilerin gruplandırılıp ödevlendirilmeleri sağlanabilir. Üniversite okuduğum sıralarda hotpotatoes programı gibi çok fazla programla tanışma fırsatı bulmuştum.

Kolay kurulabilen ve kullanılabilen bu program sayesinde aşağıdaki bütün etkinlikleri ve aktiviteleri kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

  • *Boşluk Doldurma (Jcloze)
  • *Çoktan Seçmeli (Jquiz)
  • *Eşleştirme Alıştırması (Jmatch)
  • *Karışık Cümlelerden Anlamlı Cümle Oluşturma(Jmix)
  • *Bulmaca Hazırlama(JCross)
  • *Ünite Mantığı Oluşturma (Jmasher)

Mathway

Temel matematik ve geometri gibi dersler için harika bir yardımcı sayılabilecek bu program sayesinde öğrenciler sorularını soruyor ve saniyeler içerisinde çözüm yoluna ulaşabiliyorlar.

Photomath

Sorunun fotoğrafını çek gönder, çözümü hemen gelsin.

Movie Maker

Windows’un kendi platformlarında kurulu olan kolay bir video hazırlama programı. Sadece uygun resimleri ve sesi seçerek dersinize ve konunuza göre videolar hazırlayabilirsiniz.

Corel Video Studio 

Movie maker’a göre daha kapsamlı ve zor bir program. Fakat bu program sayesinde her türlü ses ve görüntü değişikliğini yapabilir, videoları kesebilir, farklı görüntülere farklı sesleri uygulayabilirsiniz. İngilizce dersi için güzel listening passage (dinleme metinleri) oluşturulabilir. Veyahut Türkçe dersindeki herhangi bir şiiri öğrencilerinize ses kaydı yapıp arkasına güzel bir fon müziği ekleyerek öğrenciler için daha heyecan verici tecrübelere vesile olabilirsiniz.

EBA (Eğitim Bilişim Ağı)

Bu sistem sayesinde sınıfta bir öğretmen olmadan bile ders işlenebilir. Öğretmeni dersin dışında bırakmanın yanı sıra yardımcı kaynak, video, soru ve alıştırmalara ulaşabileceğiniz bu sistemi mutlaka her öğretmen denemeli.

Morpa Kampüs

İnternet tabanlı EBA benzeri bir site. Milli Eğitim müfredatına uygun yardımcı on binlerce kaynak, konu anlatım, video, belgesel ve deneylerin bulunduğu müthiş bir sistem. Van’ın bir köy okulunda Fen Laboratuvarı bulamayabilirsiniz. Fakat bilgisayarınız/telefonunuz varsa mobil veri üzerinden her deneyi o köye getirebilirsiniz.

Dyned

İngilizce öğretiminde yardımcı program. Dynamic and Education (Dinamik ve Egitim) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bu sistemde Bilgisayar temelli ve bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı ve faydalı Yabancı Dil öğretme sistemidir.

Vitamin

Türkiye’nin en kapsamlı dijital eğitim platformu olan Vitamin MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Ücretli olsa da aynı morpa kampüs gibi öğretmen olduğunuzu belirttiğiniz takdir de ücretsiz kullanım hakkına sahip olacaksınız. Vitamin ortaokul ile derslere yardımcı kaynaklar, örnekler, çalışma kağıtları, denemeler, özetler, sanal deneyler v.b her şeye ulaşabilirsiniz.

Bu örnekleri ve içeriği daha da uzatabiliriz. Aslında bu programların çoğunu sizler zaten daha önce duydunuz, biliyordunuz veya kullandınız. Bu bilginin ve birikimlerin boşuna gitmemesi için her zaman olmasa bile derslerin çoğunluğunda kullanmak hem sizin eforunuzu boşuna harcamanıza engel olacak hem de öğrencilerin daha eğlenceli, sürece dahil olarak, yukarıda da belirttiğimiz gibi görerek, duyarak ve yaşayarak öğrenme fırsatını yakalayacaklar.

İlerleyen günlerde daha kapsamlı bir Eğitimde kullanılabilecek Programlar/Web siteleri isimli bir makaleyi tekrar siz değerli takipçilerimizin beğenisine sunma gayreti içerisinde olacağım.

Siz değerli öğretmenlerimizin bildiği, beğendiği ve tavsiye etmek istediği bu tür program, yazılım veya siteleri yorum olarak paylaşmanızı önemle rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu yazı 342 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak