Öğrenciler veya Veliler e-okul’a nasıl girer?

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

e-okul sistemi nedir? Bu sisteme nasıl girilir? Bu site nasıl kullanılır?

Milli Eğitim camiasının anlık takip sistemini kolaylaştıran ve bu sayede öğrenci, veli ve okul ilişkisini güçlendiren e-okul sistemi sayesinde iletişim kurmak daha kolay.

 

2007 yılının Ocak ayında hizmete sunulan e-okul hizmeti ile öğrencilere, öğretmenlere ve velilere büyük kolaylık sağlanmış oldu. Not işlemleri daha pratik ve ulaşılabilir oldu. Veliler öğrencilerin not durumunu, devam/devamsızlık durumunu günlük olarak takip edebiliyor. Şimdi sizler için e-okul veli bilgilendirme sisteminin giriş ve kullanım kısmını fotoğraflarla adım adım anlatacağım.

1- Sisteme e-okul.meb.gov.tr adresinden veya google’da e-okul ibaresini aratarak girebilirsiniz.

2- Daha sonra açılan sitede sağ tarafta bulunan Veli Bilgilendirme Sistemi’nden gerekli bilgileri doldurmanız gerekiyor. İlk olarak yukarıda gösterilen resimdeki 4 basamaklı rakamları, daha sonra öğrenci T.C kimlik numarasını ve daha sonra da öğrenci okul numarasını girmeniz gerekmektedir.

 

 

 

 

 

3- Daha sonra güvenlik gerekçesi ile açılan pencereden Öğrencinin doğum günü, doğduğu ay, okuduğu şube, cilt numarası, doğduğu ilçe gibi özel bilgileri cevaplamanız gerekiyor. Son olarak da aşağıdaki görsellerden hangisinin çocuğunuza ait olduğunu belirtmelisiniz.

4- Sonrasında açılan sayfanın solunda bulunan butonlardan çocuğunuzun genel durumunu kontrol edebilirsiniz.

Sınav Bilgileri: 8. sınıf öğrencilerinin TEOG bilgileri için geçerlidir.

Duyurular: Milli Eğitim tarafından duyurulan önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bu gelişmeler ana sayfaya direkt olarak düşer.

Devamsızlık Bilgisi: Öğrencinin ayın hangi günü gelmediğini veya yarım gün geldiğini, izinli ve özürsüz genel devamsızlık durumunu an be an takip edebilirsiniz.

Not Bilgisi: Öğrencinizin ilk ve ikinci dönem yazılı/sözlü(Ders Etkinliklerine Katılım)/proje notlarını genel ortalamalarını görebilirsiniz.

Haftalık Ders Programı: Okul yönetiminin güncellemesi halinde öğrencinin hangi gün hangi dersi olduğunu takip edebilirsiniz.

Sınav Tarihleri: Sınavdan 1 ya da 2 hafta önce öğretmenler sınavlarını öğrencilerine duyurur ve e-okul sistemine girmek zorundadır. Bu sayede sizlerde sınavlardan haberdar olabilirsiniz.

Aldığı Belgeler: Geçmiş senelerde öğrencinizin hangi belgeleri (Takdir/Teşekkür) aldığını görebilirsiniz.

Okuduğu Kitaplar: Sınıf rehber öğretmeninin girdiği takdirde çocuğunuzun hangi kitapları okuduğunun takipçisi olabilirsiniz.

Davranış notları: Öğretmeninin yıl sonu karnede gireceği davranış notlarıdır.

Örneğin: Öz bakım > 1 (Geliştirilmeli), 2 (İyi), 3 (Çok iyi) gibi.

Yıl Sonu Notları: Öğrencinin geçmiş yıllara ait yıl sonu genel ortalamasını görebilirsiniz.

Diploma Puanı: 8. sınıfta mezun olduğu dönemlerde diploma notunu görebilirsiniz.

Nakil Durumu: Öğrencinin nakil işlemlerini takip edebilirsiniz.

Şube Yazılı Ortalamaları: Bütün derslerde sınıfın genel ortalamasını görebileceğiniz bölüm. Bu bölüm sayesinde genele oranla çocuğunuzun başarısında çıkarımda bulunabilirsiniz.

Pansiyon Bilgileri: Çocuğunuz eğer pansiyonda kalıyorsa, pansiyon devamsızlık bilgisini, yemek menüsünü ve aldığı izinleri takip edebilirsiniz.

Bu e-okul sistemi sayesinde her çocuğun söyleyebildiği “Bugün dersimiz yoktu, yazılım yok, okulda devamsızlık yapmıyorum, Matematik sınavı zordu ve sınıf olarak zayıf aldık.” v.b ifadelerin doğruluğunu kontrol etme imkanı sağlanmış oldu. Eğer merak ettiğiniz bir soru varsa yazımızın altında bulunan yorum yap kısmından sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız.

Bu yazı 256 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak