Yorgun öğretmenlere tavsiyeler

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dışarıdan bakanlar size ne var 3 ay tatilsiniz, saat 3’de mesai bitiyor deseler de öğretmenlik gerçekten zor bir meslektir. Kanıt isterseniz benim lise öğretmenim bana “İnşallah öğretmen olursun.” diye beddua etmişti.

Peygamber mesleği olan bu kutlu yolda başarılar

Şaka bir yana öğretmenlik çok kutsal bir meslektir. Çoğu kişinin aksine okulu veya öğretmenliği iş olarak görmüyorum. Makine mühendisleri mekanik araç-gereç yapar; mimarlar çizim yapar imar yapar; ÖĞRETMEN ise geleceği inşa eder, bir çocuğu iyi bir birey, iyi bir anne-baba, iyi bir vatandaş ve sonuç olarak iyi bir toplumun oluşmasına öncülük eder. Bugünümüze bakarak nerede hata yapıyoruz diyebiliriz fakat bu, bugünkü konumuzun dışına çıkmamız demektir ve nereden baksanız bu konuyla ilgili onlarca makale yazmama neden olacaktır.

 

Üniversite yıllarımda staja gittiğim okuldaki danışman öğretmenimin”Sadece sesini kontrol etmen 5 yılını alacak!” demesiyle ne kadar zor ve meşakkatli bir serüvene atıldığımı fark etmiştim. Hele hele ilk yıllar… Yeni gelen sütünü içermiş derler ya tam o mesele. Hele bir de zor bir idare, iletişim kurması zor mesai arkadaşları; üstüne üstlük bir de laf anlamaz söz dinlemez evlatlarınız varsa, sormayın gitsin. İlk yıllarında istifa eden veya sürekli istifa etmeyi düşünen çok öğretmen tanıdım. Fakat bulunduğunuz okulu ne zaman sahiplenirseniz işte o zaman gerçek öğretmenlik başlıyor. Neyse sizlerin tecrübesi belki benimkilerden fazladır ve öğretmen öğüt verilecek son kimsedir benim gözümde. O yüzden nacizane yorgunluk için sizlere vereceğim bir kaç ufak püf noktasından bahsetmek istiyorum.

1- Kahvaltısız dışarı çıkmayın: Uzmanların her zaman söylediği, bizimde bildiğimiz en net şey şudur ki kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yoğunluktan, telaştan v.b meselelerden kahvaltı yapamıyoruz çoğu zaman fakat bir insan bir şeyi 40 gün yaparsa, bu 41. gün alışkanlık haline gelirmiş.. Bu yüzden kahvaltıyı ihmal etmeyin. En azından sabahları 1 bardak süt için. Çünkü okuldaki yoğunluk (hele birde nöbetçiyseniz) size kahvaltı yapma imkanı tanımayabilir. Ondan sonra gözünüz saatte öğlen arası olmasını bekler durursunuz. Genel anlamda beslenme de karbonhidrat, yağ ve protein dengesini iyi ayarlamaya çalışın. Sadece simit + çay ve öğlen arası yenilen sağlıksız hazır yiyecekler (fastfood) hem performansınızı olumsuz yönde etkiler hem de sağlığınızı bozabilir. İyi bir kahvaltı metabolizmanızın hızlanmasının yanı sıra enerjik ve zinde olmanızı sağlayacaktır.

2- Hiç bir öğünü atlamayın: Eğer bir öğretmen düzenli beslenmezse veya öğün atlarsa neler olur sizce? Hemen cevap vereyim. Öncelikli olarak vücudun ihtiyacı olan besinleri alamaz, bu yüzden kan şekeri veya şeker düşebilir. Bunun akabinde sinir ve stres oluşur. Sinir ve stresin neticesinde öğrencilerle, öğretmenlerle veya idareyle sürtüşmeler oluşabilir. Hatta en sevdiğiniz öğretmen masasının hemen önünde oturan öğrenciniz var ya; işte onunla bile küsebilirsiniz. Bu yüzden karbonhidratlardan uzak besin ve enerji değeri yüksek, sağlıklı ve doğal ev yemekleri yemeye dikkat edin. Bekar öğretmen arkadaşlarımız şimdi “Nereden bulacağız ev yemeğini?” diye sitem etmeye başlamıştır. Onunda cevabı gayet basit. Evlilik zamanı gelmişte geçiyor. “Demesi kolay evlenecek kişi nerde?” derseniz, o kadarını da siz cevaplayın derim.

3- Her sabah her sabah okul mu olur demeyin! 

Bunu genelde benim ilkokul öğrencilerim diyormuş veliler öyle diyor. Bir öğretmen olarak sakın ha sakın kızarak, sinirlenerek okula gitmeyin. Onun yerine il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine gidin istifanızı bırakın daha hayırlıdır. Ahkam kesmesi kolay demeyin. Sevmediğiniz bir meslekte ömür çürüteceğinize sevdiğiniz işi yapmanız sizinde, öğrencilerinizin de yararına olacaktır. Okula mutlu ve sevinçli gitmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu yapmanın tek yolu öğrencilerinizi evlatlarınızdan ayırmamaktan geçer. Öğrenclerinizi/evlatlarınızı severseniz, okulunuzu da seversiniz. Onların dertleriyle dertlenir, başarılarıyla mutlu olursanız; işte o zaman o okulun bir parçası olmuşsunuz demektir ve işte o zaman o okula gerçekten gitme isteği duyarsınız.

4- Stres ve sıkıntıyı minimize edin.

O kadarını da yapamayız be hoca derseniz şöyle söyleyeyim, stresinizi, sıkıntınızı ve dertlerinizi okul bahçesinden girerken bahçede bırakın, çıkışta alın. Çünkü kafasında evin kirası, çocuğun servis parası, arabanın şanzımanı veya kayın validenin söyledikleri olan hiç bir öğretmen bulunduğu okulda verimli olamaz, çocuklara bir şey katamaz ve aldığı maaşın hakkını veremez. O yüzden stres ve kaygıdan uzak durun demedim, çünkü imkansız hepimizin bir derdi var, olacaktır da.

5- Düzenli egzersiz yapın.

Uzmanların söylediği gibi hareketsiz, standart ve monoton bir hayat biçimi bizim düşüncelerimizi de etkiliyor. Düzenli bir beslenme alışkanlığına eklenecek spor ve egzersiz sizlerin daha sağlıklı olmanızı sağlayacağı gibi hayata da daha farklı bakmanızı sağlayacaktır. Bu dedikleriniz Holywood Filmlerindeki mavi panjurlu evlerde yaşayanların hayat standartları ile örtüşüyor diye düşünmeyin. İnsan isterse başarır. Bizler öğretmen olarak bunu öğretmek için yıllarımızı veriyoruz.

 

 

 

6- Yaşam enerjinizi yüksek tutun.

Her insanın hayatında olumsuzluklar olur. İnanan bireyler buna sınav der, kader der. Asıl mesele bu dertlere ve sıkıntılara rağmen mutlu olabilmektir. Nirvana’ya ulaşmak diyenlerde olabilir. Hava kirliliği, gürültü kirliliği, çok fazla sigara, alkol, çay, kahve kullanımı stresi, kaygıyı yükseltir. Uyuşturucu maddeler konusundan bahsetmeme gerek yok.

ve diğerleri:

 • Margarin veya ayçiçek yağına göre zeytinyağını tercih edin.
 • Bol miktarda sıvı tüketin (Özellikle su)
 • Tuz, şeker ve un gibi üç beyazı hayatınızdan çıkarmaya çalışın
 • Bol bol kitap okuyun. (Bir öğretmene bunu söylemekte bir beis görmüyorum)
 • Derslerinize ilk günkü heyecan ve şevkle girmeye çalışın.
 • Sınıfınızdaki yaramaz öğrencilerle samimi olun. Bu sayede daha az yorulacaksınız.
 • En önemlisi tekrar etmekte fayda var,

Öğrencilerinizi sevin.

 

Sinavegitimi.com

Müşavirlik Servisi

Bu yazı 355 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Mecnun dedi ki:

  Yazi da (yorgun ögretmenlere tavsiyeler) her ogretmen kndinde bir sey bulacaktir. Bu anlamda okunmasi ve dikkate alinmasi gereken ipuçlari ile dolu.E

Bir yorum bırak