KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) nasıl çalışılır?

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bir çok gencin bir meslek sahibi olmak için emek sarfettiği sınavın adıdır. Bu sınava orta öğretim ya da ön Lisans ve Lisans mezunları başvurabilir. sinavegitimi.com / Rehberlik Servisi

KPSS sınavına ilk defa hazırlanacak olanlar ve sınava daha önce girenler için farklı çalışma yöntem ve tekniklerini uygulamak gerekiyor. Bu her kategori içinde ilk şart azim, kararlılık ve düzenli/verimli çalışmaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki; bu sınava evli, çocuklu, hem okuyan hem çalışan, bir eve bakmakla yükümlü, hem çalışmak hemde okumak zorunda olan milyonlarca insan giriyor. Bu kadar sorumluluk sahibi insanlar bile bu sınavı hakkıyla başarabiliyorsa biz neden başaramayalım? Örnek vermek gerekirse benim üniversiteden yakın bir arkadaşım hem çalışıp hem okuyordu. Belki sizde okul hayatınızda çalıştınız fakat bahsi geçen arkadaşım inşaat işçisi olarak çalışıyordu. Dershane parasını çıkarabilmek için ek vardiyaya bile çıkardı. Yukarıda da bahsettiğim gibi azim olduktan sonra gerisi geliyor. Arkadaşım bunca zorluğa rağmen KPSS’yi ilk senesinde 15.000 alım olmasına rağmen kazandı ve şu an öğretmen olarak çalışıyor.

1- KPSS Sınavına ilk defa girecek olanlara tavsiyeler;

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine bu sınav zor bir sınav değildir. Daha önce LGS/TEOG/SBS, ÖSS/YGS/LYS/YDS sınavlarına nasıl girip başarılı olduysanız bunda da aynı başarıyı göstermeniz mümkün. Zaten ÖSYM tarafından hazırlanan bütün sınavlar aynı mantıkla hazırlanıyor. Bu sınavı diğerlerinden ayıran en önemli husus; diğerlerine göre ezber biraz daha fazla yer tutuyor.

 • Bu sınav genel anlamında ezber olduğu için ilk olarak konuları bitirmek önemli. Bunun için iki yol vardır. 

1- Kaynaklar yardımıyla konuları bitirebilirsiniz. Hangi yayınevinin kitaplarından çalışmalıyım derseniz ihtiyaç, yargı ve yediiklim başı çekiyor. Fakat ders bazında başka kitaplarda eklenebilir. Süreç içerisinde bunun için de bir yazı kaleme alabiliriz.

2- Dersaneye veya KPSS kurslarına gidiyorsanız zaten konu anlatımını tamamlarsınız. Eğer gitmiyorum veya ekstradan yine bakacağım diyecek olursanız da internette (özellikle youtube’da) ders anlatım videolarını bulabilirsiniz. Kendi başınıza evde çalışarak video izleyerek ve hocanın önemli gördüğü yerleri not ederek daha sonra genel tekrar yapabileceğiniz bir kaynağa da sahip olabilirsiniz.

Kişisel NOT: Ben sadece konu anlatım videoları ile çalışmıştım. GY-GK, Eğitim ve ÖABT (Alan Bilgisi) konularını videodan izlemek daha verimli oluyor. Anlamadığınız zaman videoyu geriye sararak eksiksiz bir şekilde konuya hakim olabiliyorsunuz.)

 • Her konu bitiminde muhakkak test çözümü ve yaprak test/soru bankası ile bitirilen konuların pratiğinin yapılması. 

Konu bitiminden sonra muhakkak konuyla ilgili mümkün olduğunca fazla yaprak test/soru bankası bitirmeye gayret gösterin. Çünkü her sınavdan sonra birileri çıkıp KPSS’nin 10 sorusu benim kitabımdan çıktı diyor. Sonuç itibari ile sorular için belirli bir havuz var ve sorulacak sorular bu havuzdan çekilerek adaylara yöneltiliyor. Yeni bir soru yazmak yerine bu havuzdaki sorularda ufak değişiklikler yaparak tekrar soruluyor.

 

 • ÇIKMIŞ SORULARI ÇÖZÜN (ÖNEMLİ)

Kişisel kanaatim şudur ki; her konuyu bitirip bu konuyla ilgili bilmem kaç tane soru bankası bitiren, şu kadar soru çözen insanlar bu sınavda başarısız olabiliyor. Çünkü piyasada çok fazla kağıt israfı olan soru bankaları ve kaynaklar mevcut. Ben ve benim gibi çalışan çoğu arkadaşım sadece çıkmış soruları çözerek sınavda gerçek mana da başarılı bir sonuç elde edebildiler. Örnek vermek gerekirse Eğitim Bilimleri sınavının 1995 ya da 97’den sonra çıkan bütün eğitim bilimleri çıkmış sorularının çıktısını alan bir arkadaşım konularını bitirdikten sonra her gün 1 tane çözerek KPSS Eğitim Bilimlerinden fule yakın bir başarı elde etmişti. Dershanelerin veya kpss kurslarının denemelirini bile çözme gereği görmeden bu başarıyı sağlayan arkadaşımın söylediği tek söz şu oldu:

“Eğitim bilimleri başta zor geliyor fakat konu bitiminden sonra çıkmış soruları çözüp; yanlışları kontrol ettikten sonra şıklarda geçen bütün kavramların özetini çıkardım. Bu yaklaşık 1 haftamı aldı fakat 3-4 sayfalık bir eğitim notu çıkardım. Bunun ardından girdiğim sınavda bütün terimleri biliyordum ve birbirine benzeyen kavramları da kendi aralarında kodlamıştım. Bu sayede çok az soruyu kaçırdım.” A.Y (Sınıf Öğretmeni)

2- KPSS sınavına ikinci defa girecek olanlara tavsiyeler;

 • İkinci kez veya daha fazla süredir bu sınava girenlerin konu eksiği olmaması lazım

Oldu da fazla çalışamadınız veya sıkıntılarınız oldu. Sınava ilk defa girecekler için verilen tavsiyelerin aynısı sizin için de geçerli. O yüzden 1. bölümde bahsettiğimiz yolu izlerseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

 

 • Genel tekrar için sahip olduğunuz notlara göz atın

Sınava ilk defa girecek olanlara göre konu bazında sizin avantajınız var. Bu yüzden onlar konu çalışırken siz daha fazla soru çözebilirsiniz. Kimisine göre asıl mesele daha fazla soru çözmek iken kimisine göre ise az fakat kaliteli soru çözmekten geçer. Bu yüzden dershane/kurs denemelerinde 60-70 net yapan kişiler gerçek sınavda 45-50’lere düşebilmektedir.

 • Çıkmış Soru üzerinden konu tekrarı yapın

Sınava ilk defa girenler için çıkmış soruları gerçek manada çözüp, inceleyip, not tutmalarını istemiştik. Aynısı sizler içinde geçerli. Sizlerin yapması gereken ise çıkmış soruları çözüp yanlışları kontrol etmenin yanı sıra daha önceki senelerde karşılaşılan sorulara bir defter hazırlayın. Defterinize derslerin ilgili konusu ile çıkmış soruların yanı sıra; benzerlik gösteren veya bahsi geçen konuda ki önemli bir konuyu da ekleyin. Yalnız bunu yaparken seçici davranın ve önemli yerleri not etmeye gayret gösterin. KPSS bütün soru bankalarına, denemelere ve yaprak testlere oranla çok kaliteli sorular soruyor. Çelişkili hiç bir sorusu olmuyor; olursa da iptal ediliyor. Diğer sınavların aksine KPSS’nin en çok can yakan tarafı bir soruda birden fazla doğru cevap olabiliyor. Sizlere düşen ise en doğru cevabı bulmak olabiliyor.

Yukarıda sınava ilk defa girenler ile birden fazla kere sınava girenlere tavsiyelerde bulunduk. Aslında aynı şeyleri söyledim. Tek fark şuydu; sınava ilk defa girenler eğitim bilimleri veya ortaöğretim sınavına girecek olanlar için kendi alanları ile ilgili hayatında ilk defa duyacağı kavramlar geçiyor. Bu yüzden konuları bitirmeden (en azından önemli kavramları bilmeden) başarıya ulaşmak zor. Bunlar dışında genel olarak yapılması gerekenler;

 1. Kitap okuyun.
 2. Bir Whatsapp/Facebook/Line grubu kurun ve kaliteli gördüğünüz soruları arkadaşlarınıza sorun
 3. Bu grup yardımıyla bilmediğiniz/duymadığınız kavramları öğrenin ve hemen not edin.
 4. Eğer oto-kontrol mekanızmanıza güvenmiyorsanız dershaneye/kursa gidin.
 5. Yok ben kendimi kontrol edebilirim diyorsanız evde kendi başınıza çalışın
 6. Dershaneye gitseniz de gitmeseniz de bütün dershanelerin/yayınların denemelerini çözmeye çalışın.
 7. Konuları arkadaşlarınıza öğreterek daha kalıcı hale getirirsiniz. Bu yüzden sıkıntı yaşayan arkadaşlarınıza konu anlatımı yapın/çözemediği soruları çözün
 8. Çözemediğiniz soruları muhakkak inceleyin. İlk önce kendiniz bakın araştırın; çözemediyseniz arkadaşınıza veya hocanıza sorun.
 9. (Kişisel not) Tarihi sona bırakın ve soru üzerinde çalışmaya gayret gösterin.
 10. Eğitim Bilimlerinde önemli 60-80 kavram var (Çıkmış soruları inceleyerek bunları notlandırın ve ayrımlarını anlaşılır biçimde yazın)
 11. Moralinizi hiç bir zaman bozmayın. Yapamayacağım/kazanamayacağım derseniz yapamazsınız ve kazanamazsınız.
 12. Allah’ın dediği olur; bu yüzden duayı da eksik etmeyin.

Allah yar ve yardımcınız olsun. 

Bu yazı 413 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak