Ehliyet sınavını geçmenin ipuçları

Paylaş
 
[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

Ehliyet sınavına nasıl çalışılır ve sınavı geçmenin püf noktaları.

Ehliyet sınavını geçememek, sınava girecek kişilerin korkulu rüyası haline geldi. Teori kısmını geçseler bile direksiyon kısmında kalanlar ise tekrar ve tekrar hazırlanıyor. Bugün sizler için özellikle teori kısmını geçmenin en pratik yolunu göstermeye çalışacağız. 

Yeni ehliyet sınavına göre adaylar 12 İlk yardım sorusu, 23 Trafik sorusu, 9 Motor sorusu ve 6 Trafik adabı sorusu olmak üzere toplamda 50 soruyla karşı karşıya gelmektedir. Adayların başarılı sayılabilmesi için sorulan 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevaplayıp 70 puan almaları gerekmektedir.

Sürücü kurslarının verdiği kitapçıkları saatlerce çalışarak, notlar alarak yinede sınavı geçemeyen insanlarla karşılaşmak sıradan bir hal aldı. Saatlerce çalışmama rağmen yinede ehliyet sınavında başarılı olamıyorum diyenlerin sayısı bir hayli fazla. İşte bu yüzden sınavı geçmenin ufak tefek ipuçları vereceğim.

Devlet tarafından yapılan bütün sınavlarda bir soru havuzu oluşturuluyor. Süreç içerisinde yapılan bu sınavlardaki bütün sorular bu havuzlarda toplanıyor ve her yıl rastgele değiştirilerek tekrar soruluyor. Aslında bakarsanız 2 sene arayla aynı soruların veya çok benzerlerinin yine sorulduğunu göreceksiniz. İşte bizim vereceğimiz püf noktası da tam burada karşımıza çıkıyor. Saatlerce kitaplardan çalışmak ve sayfalar dolusu notlar almak yerine 2000 yılından itibaren çıkmış bütün soruları bilgisayarınıza indirin veya yazıcıdan çıktısını alın. Daha sonra sırayla bu soruları çözün ve yanlışlarınızı inceleyin. Eğer sadece çözüp geçer ve yapılan yanlışları kontrol etmezseniz, sınavda yine aynı soruları yanlış yapmanız kaçınılmazdır. Ben ehliyet sınavına girmeden 2 gün önce çıkmış sorulara göz attım ve kolay bir şekilde geçtim. İkinci olarak yapmanız gereken şey ise bilgiden ziyade yorum sorularına mantıklı cevap vermek. Çıkan 50 sorudan yaklaşık olarak 25-30 tanesi sizin yorum gücünüzü ölçmeye yönelik. Ve iyi bir sürücü olmanızı göstermenizi istiyor. Bu yüzden soruları okumadan sırf cevaplarla bile soruyu doğru cevap verme ihtimaliniz var.

 

Örnek Soru: Aracı arıza yaptığı için yolda kalmış ve trafiğin aksamasına sebep olmuş sürücünün sorununa, yoldan geçen diğer bir sürücünün durup çözüm bulması hali, trafikte hangi temel değere sahip olunduğuna örnektir? (11 Şubat 2017 Trafik Adabı Sorusu)

A). Yardımlaşmaya
B). Öfke duygusuna
C). Bencil davranmaya
D). Aşırı tepki göstermeye
Yukarıda gördüğünüz üzere bu soruyu çözmek için saatlerce çalışmak veya notlar çıkarmaya gerek yok. Mantıken düşünürsek iyi bir insan, iyi bir sürücü ne yapmalıdır? Öfke, bencillik, aşırı tepki iyi bir insana yakışmayan davranışlardır. Yardımlaşma ise yolda kalan bir sürücüye çözüm bulması halidir. Bu yüzden doğru cevap A-Yardımlaşmaya olmalıdır.

 

Süreç içerisinde ehliyet sınavı çıkmış soruları ve direksiyon sınavı ile ilgili ipuçlarını websitemizde bulabileceksiniz.

 

Şimdiden sınava girecek bütün adaylara başarılar diliyoruz.

sinavegitimi.com

Bu yazı 2317 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak