Etkili ve Verimli Ders Çalışma Taktikleri 1

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Ders çalışmak derslerde ve sınavlarda başarılı olmak için önemli bir faktördür. Fakat bundan daha önemlisi ise ders çalışmayı daha verimli bir hale getirmektir. Dağınık ve verimsiz bir çalışma (2-3 günde bir 6 saat) günlük 1-2 saatlik düzgün çalışma kadar etkili olamamaktadır. 

Bütün öğrenciler başarılı bir eğitim hayatına ve gelecekte de prestijli, dolgun maaşlı bir iş sahibi olmak ister. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak yapılması gerekenlerin başında ders çalışma gelmektedir. Özellikle sınava hazırlanan öğrenciler ders çalıştıklarını fakat yinede başarılı olmadıklarından yakınmaktadırlar. Bunun nedeni ise düzenli, verimli ve etkili bir ders çalışma sisteminin geliştirilememiş olmasıdır. Şimdi sizlerle bazı önemli adımları, püf noktaları ve ders çalışma taktiklerini paylaşacağız ve hayatınıza uyguladığınız takdirde olumlu sonuçlar alacağınızın müjdesini veriyoruz.

1- Ders çalışmaya çalışmak!

Ders çalışmayı düzenli bir hale getirmek en önemli husustur.

Öğrencilerin üzerinde durması gereken ilk ve en önemli husus ders çalışabilmeye hazırlık aşamasıdır. Çoğu çocuk derse oturur yarım saat göz gezdirir ve sonra sıkılır telefona, tablete, televizyona veya sohbete dalar. Daha sonra tekrar derse döner ve bu kısır döngü böyle devam eder.

Ben ise öğrencilerime çalışmaya başlamanın ilk adımında ders çalışmayı sevdiğiniz düzenli bir masada ilk günler sadece 1 saat oturmalarını söylüyorum. Sıkılsa da öğrencinin ilk olarak ders çalışma ortamına alışması bunun için kendini zorlaması gerekiyor.

2- Uygulanabilir bir ders çalışma programı hazırlama 

Verimli ders çalışmak için uygulanabilir bir program hazırlamak önemlidir.

Her öğrenci Rehberlik Servisine gider ve öğretmeninden bir ders çalışma programı hazırlamasını ister. Rehberlik servisinin yapması gereken öğrenciye kendine uygun bir program hazırlamasına yol göstermektir. Çünkü dersi çalışacak olan rehber öğretmen değil öğrencidir. Bu yüzden öğrenci kendine uygun saati bilir, hangi yöntemlerde başarılı olduğunu bilir, nasıl daha iyi öğrendiğini bilir.

Uygulanabilirlik ise buradaki püf noktasıdır. Bir hafta programa uyup daha sonra sıkılan ve programdan kopan öğrencilerin sorunu uygulanabilir bir programa sahip olmayışlarıdır. En sık yapılan yanlış ise 1 haftada yaklaşık 35-49 saatlik çalışmaya uyamamaktır. Günlük neredeyse 5-7 saatlik bir çalışma olabilir fakat ders çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci için bu imkansızdır ve ders çalışmaya olan isteği ve gayreti de yok edecektir. Bu yüzden uygulanabilir bir program daha doğrudur. Programları sadece derse ayırmayın, sosyal aktiviteler içinde en az 3-4 saat ayırın. Programlar arasındaki 15’er dakikalık molalar ise zihninizi ve bünyenizi süreçte daha dingin tutmaya yarayacaktır.

3- Uyku

Uyku düzeni güne dinç başlamak ve başarılı olmak için önemli bir faktördür.

İmkanlar dahilinde uygun bir uyku düzenine sahip olmalısınız. Uzmanlar 6 ila 8 saat aralığının insanlar için sağlıklığı olduğunu söylüyor. Fakat siz yatma ve kalkma saatlerinizi de bir düzene sokmaya gayret gösterin ki verimli bir güne gözlerinizi açabilesiniz.

4- Uygun bir ortam

Ders çalışırken uygun bir ortam hazırlamak dersin bölünmesine engel olur ve derse yeniden başlamak zorunda kalmazsınız.

Sadece çözülmesi beklenen testlerin, yapılması gereken ödevlerin, incelenmesi gereken kitapların üst üste yığıldığı bir ortamda hiç kimse kendini derse veremez. O yüzden rahat hareket edebilecek, kafa karıştırmayan, sıkmayan bir ortam daha uygundur. Kalem, silgi, uç ve ihtiyacınız olan herşeyin yanı başınızda olduğundan emin olun ki dersinizi su içmek için bile bölmeyin. Çünkü en zor olan şey, derse başlayabilmektir. Bulunduğunuz ortamda çalışırken kimsenin ders çalışmanızı bölmemesi için “Ders çalışıyorum lütfen bölmeyiniz.” gibi notları kapınıza asabilirsiniz. Aç karnına veya tıka basa doymuş olarak ders çalışılmaz bu yüzden öncesinde muhakkak bir şeyler atıştırmış olun.

5- Dikkat dağıtacak herşeyden kurtulun

Ders çalıştığınız zaman en yakın arkadaşın Ahmet’ten veya Elif’ten gelecek bir whatsapp mesajı herşeyi mahvetmeye yetecektir. Bu yüzden çevrenizde bulunan ve dikkatinizi dağıtabilecek bütün eşyaları bu süre zarfında kapatın veya uzak bir yere bırakın. Araştırmalar az önce bahsettiğimiz hususlara önem veren öğrencilerin sınavlarında daha başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

6- Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” M.Kemal ATATÜRK

Gerçekten de sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu yüzden bütün Avrupa Ülkeleri ve ABD öğrencileri dersin yanında spora teşvik etmektedir. İşte bu yüzden her üniversitenin bir basketbol takımı, futbol takımı, amerikan futbol takımı, buz hokeyi takımı bulunmaktadır. Düzenli bir sporun yanı sıra, ders çalışmadan öncede ufak egzersizler veya yürüyüşler yapmaya özen gösterin.

7- Size en uygun yöntemleri belirleyin ve uygulayın

Çoklu zeka kuramına göre her öğrencinin farklı bir alana daha fazla yatkınlığı vardır. Kimisi yazarak, ufak notlar alarak; kimisi dinleyerek kimisi ise görerek daha iyi öğrenir. Bunu belirleyecek olan kişi yine çalışanın kendisidir.

  • Ufak notlar alarak önemli gördüğünüz yerleri not edin. Bu sayede sınav öncesi tüm kitabı tekrar etmek zorunda kalmazsınız sadece önemli yerleri tekrar edebilirsiniz.
  • Etrafınızdaki kimselerden not kağıtlarınız yardımı ile sizi test etmelerini rica edebilirsiniz. Bu sayede çalışmalarınızı daha kalıcı hale getirebilirsiniz.
  • Sınıf arkadaşınıza, kardeşinize ders anlatarak daha kalıcı kılarsınız. Öğreterek öğrenmek çalışkan öğrencilerin en sık kullandığı yöntemdir.
  • Öğrenciler en sevdiği dersi daha çok çalışır ve bu sayede en sevdiği, en çok çalıştığı ve en başarılı olduğu ders hep aynıdır. Hatta olayı daha ileri bir boyuta taşımak gerekirse öğrenciler en sevdiği öğretmeninin dersinde daha başarılı olur. Bu yüzden çalışmalarınızı en başarısız olduğunuz derste yoğunlaştırmakta fayda var.

8- Çalışmalarınızı ödüllendirin veya cezalandırın

Sadece ders konusunda değil hayatın her anlamında başarılı olmak için oto-kontrol mekanizmasının kullanılması gerekmektedir. Dışarıdan yapılan bir kontrol etkili olmayacaktır. Bu yüzden kendi kendinizi kontrol edin. Süreci haftalara bölün ve hafta sonundaki programa uygunluğunuza göre kendinizi ödüllendirin veya cezalandırın. Örneğin bir haftanın ardından programa gerçek manada uyduğunuzu düşünüyorsanız hafta sonundaki 1 gününüzü kendinize ayırın ve sinemaya giderek, arkadaşlarınızla buluşarak veya sevdiğiniz bir şeye daha fazla zaman ayırarak ödüllendirin. Tam aksi durumda ise sevdiğiniz bir şeyden feragat edin.

9- Kitap Okumayı nefes alıp vermek gibi normalleştirin

Devlet tarafından yapılan bütün sınavlarda (TEOG, ÖSS, YGS, LYS, KPSS v.b) okuduğunu anlama büyük bir öneme sahiptir. Bilginin olduğu soruların aksine yorum gücünün ön planda olduğu sorular daha fazladır. İlkokul-ortaokul sürecinden itibaren düzenli bir kitap okuma alışkanlığına sahip bir birey bütün bu sınavlarda az bir ders çalışmayla bile başarılı olabilir. Bunu sağlamak için kitap okumanın ders gibi görülmemesi ve su içmek kadar doğal bir davranış haline gelmesini sağlamak gerekmektedir.

 

Yukarıda saydığım bütün yöntemler, teknikler ve tavsiyeler sizin okul ve eğitim hayatınız boyunca başarılı olmanızı sağlayacaktır. Özet geçmek gerekirse başarı için öncelikle ders çalışmaktan ziyade düzenli ders çalışmak, kitap okumak, stresten uzak durmak, günü gününe çalışmak (az da olsa) ve çalışmaları ertelememek gelmektedir.

Bir sonraki yazımızda yine ders çalışma konusundaki önemli püf noktalarından bahsedeceğim.

 

Ruken ATMACA

Sınav Eğitimi Rehberlik Servisi

Bu yazı 605 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak